Підписатися на RSS

Влітку 2019 року форми здобуття середньої освіти нарешті були унормовані відповідно до закону “Про освіту”(за посиланнями — відповідні чинні Положення Міносвіти):
–інституційна(очна (денна, вечірня), заочна,дистанційна, мережева);
–індивідуальна(екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж).
Всі підформи, окрім очної та (у більшості випадків) мережевої, можна назватипозаочними.Обравши одну з таких, ви будете також змушені обратишколу для дистанційного навчання або лише для атестації, яка забезпечить вам законність і офіційність — можливість отримати документ про освіту.

У більшості випадків йдеться про екстернатну,дистанційну, а зараз ще й сімейнуформи.
Технічно вони відрізняються:
– кількістю атестацій (екстернат — зазвичай 1 раз в кінці року, дистанційне — 2-4 з проміжними контрольними, сімейна — 4 рази на рік),
– підтримкою з боку закладу (короткі консультації на екстернаті та сімейній, можливість отримувати повноцінний навчальний супровід на дистанційній)
– необхідністю підтверджувати документами бажання навчатися саме так (обов’язкове для деякихкатегорій екстернів (п.2.1Положення), непотрібне длядист. та сімейної).

Оформлення на педагогічний патронаж (раніше саме ця форма називалася “індивідуальною”)можливе за станом здоров’я за висновком спецкомісії.
Сімейна форма

В поточному вигляді хороша тим, що
– безкоштовна
– не потребуєжодних додатковихпідстав — просто вказуєте в заяві на вступ “Прошу зарахувати … на сімейну форму”
– відповідно до п. 3.3 ваш “Заклад загальної середньої освіти території обслуговування…не може відмовити в зарахуванні особи на сімейну (домашню) форму”
– оцінювання в молодшій школі відбувається за участю батьків
– школазобов’язана надати підручники і можливість за бажанням користуватися їїнавчальною, спортивною інфраструктурою (так само і для екстернату)

Недоліком має
– збільшену кількість атестацій (4 рази на рік)
– деякі школи ще не дуже розуміють як оптимально влаштувати процес оцінювання
– необхідність тягнути всі предмети принаймні на середньому рівні (не менше 4 балів з 12). Якщо оцінка хоча б з одного буде менша, дається місяць на виправлення такої ситуації, в іншому випадку учень “може бути переведений на інституційну форму здобуття освіти відповідно до рішення педагогічної ради закладу освіти” (що не забороняє покинути цей конкретний заклад).

До заяви додаєте стандартну медичну довідку 086-у, особову справу та можливо будь-який документ, що підтверджує ваше проживання/перебування на його території обслуговування.
Якщо заклад (лише той до якого ви територіально відноситесь!) пробує відмовити в зарахуванні чиочікує додаткові документи, вимагайте письмової відмови/резолюції на вашій заяві, з якою звертайтеся зі скаргою до райуо, далі— міськ/облуо, і далі аж до освітнього омбудсмена, оскільки це пряме порушення законодавства. Незнання керівниками закладів законодавства не звільняє їх від відповідальності, а вас— від свободи вибору форм навчання.

Екстернат / дистанційна форма

Екстернат по суті залишається найкращою формою для сімейної освіти завдяки мінімальній кількості оцінювань, але для нього потрібна формальна підстава.
При цьому нове Положення розширило перелік бажаючих навчатися на екстернаті чудовим пунктом, який не потребує (п. 2.3) підтверджуючих документів, а саме—2.1 Екстернат організовується для осіб, які:
6)самостійно опанували зміст окремих (не всіх) навчальних предметів— для любителів прочитати за літо підручник!