Дитячий туберкульоз. Ознаки, лікування та профілактика туберкульозу у дітей

Не дивлячись на всі передові досягнення медицини, від такого захворювання, як туберкульоз не застрахований жоден сучасний людина незалежно від його соціальногостану і статусу. Ця хвороба не робить винятків ні для кого, на жаль, не застраховані від інфікування і наші діти. Останнім часом епідеміологічна ситуація значно погіршилася, тому батькам слід озброїтися необхідною інформацією про ознаки та профілактиці туберкульозу у дітей. Це дуже важливо, оскільки, для благополучного результату лікування величезне значення має те, скільки часу пройшло з моменту інфікування пацієнта. Тому наша сьогоднішня розмова буде повністю присвячений туберкульозу, його симптомам, профілактиці та лікуванні.

Туберкульоз у дітей та підлітків: інфікування туберкульозом у дітей

Збудником, як «дитячого» і «дорослого» туберкульозу є паличка Коха, яка в більшості випадків потрапляє в організм повітряно-крапельним шляхом разом з частинками, видихати інфікованим туберкульозом при кашлі або чханні. Ці частинки здатні «висіти» в повітрі тривалий час, однак при одиничному контакті з ними, ризик зараження не великий. Але в тому випадку якщо дитина має тривалий контакт з інфікованим, то цей ризик зростає в кілька разів.

У більшості випадків паличка Коха вражає легені, проте існують і інші форми даного захворювання, такі як туберкульоз кісток, шлунка і інших органів. У не залежно від того, куди потрапила шкідлива бактерія, вона починає активно розмножуватися, руйнуючи все на своєму шляху.

Ризик зараження туберкульозом у дітей значно вище, так як їх імунна система ще знаходиться в стадії формування і вона значно слабкіше, ніж імунна система дорослого. Ось чому на сьогоднішній день особливо ретельно контролюється рівень захворюваності серед дітей дошкільного та шкільного віку.

Симптоми туберкульозу у дітей: як проявляється туберкульоз

Дитячий туберкульоз підступний тим, що спочатку його симптоми можна сплутати з ознаками бронхіту або іншого простудного захворювання. Багато батьків починають помилково лікувати малюка від неіснуючих хвороб самостійно, і тим самим значно погіршують стан малюка. Однак існує радий характерних ознак, притаманних саме цьому захворюванню. Первинна інтоксикація туберкульозом у дітей в більшості випадків пов’язана з погіршенням загального стану малюка. Дитина стає вередливою, швидко втомлюється, у нього спостерігається пітливість, погіршення апетиту і зниження ваги.

Вірні ознаки туберкульозу у дітей

Безумовно, дані симптоми, можуть говорити і про інші захворювання, проте батькам варто звернути на них увагу і проконсультуватися з лікарем. Ще одним вірною ознакою туберкульозу у дітей, є, так звана, субфебрильна температура – патологічний стан, при якому в ранкові та вечірні години у хворого підвищується температура, однак її відмітка не перевищує 37,5 градусів. Крім цього, дитячий туберкульоз супроводжується збільшенням лімфатичних вузлів, а також деяких внутрішніх органів.

У кожному разі, точний діагноз може поставити тільки лікар і перше, що він зробить, щоб провести діагностику туберкульозу, це направить дитину на пробу манту. І в тому випадку, якщо її результати виявляться позитивними, малюкові належить обстеження, яке включає в себе рентген легенів, а також аналізи крові та сечі. Коли діагноз підтверджено, дитину направляють на лікування в протитуберкульозний диспансер.

Профілактика туберкульозу у дітей

Останнім часом рівень захворюваності на туберкульоз серед населення нашої країни значно підвищився. Це пов’язано, як з погіршенням соціально-економічного становища, так і з фактором міграції населення з неблагополучних з погляду медичного обслуговування регіонів. Тому сьогодні, як ніколи важлива профілактика туберкульозу у дітей.

У тому випадку, якщо дитина не вступав у контакт з інфікованим, в якості профілактичного заходу пропонується вакцинація БЦЖ, яка знижує сприйнятливість до даної хвороби. З метою контролю за туберкульозом в нашій країні, всім дітям і підліткам в обов’язковому порядку щорічно робиться проба манту, що виявляє дану інфекцію. Якщо дитина мала контакт з інфікованим, він отримує профілактичне лікування протягом півроку.

Кiлькiсть переглядiв: 514